DKMP Şube Müdürlüğü Ekipleri Alageyikleri Koruma Altına Alıyor
Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi altında bulunan alageyikler için DKMP şube müdürlüğüne bağlı 6 kişilik ekip, Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında oluşturulan 521 hektar büyüklüğündeki Eşen Adası Yaban Hayvanları Üretme Yeri’nde çalışmalarını sürdürüyor.
Alageyiklerin Popülasyonu Artıyor
1960’lı yıllarda 7’ye kadar düştüğü tespit edilen alageyik sayısı, ekiplerin çalışmalarıyla 300’ü aşmış durumda. Alageyikler için doğal ve genetiği bozulmamış tek yaşam alanı olarak nitelenen bölgede çoğalan alageyikler, salgın, yangın ve diğer olumsuzluklara karşı uygun yaşam koşullarının olduğu yurt içindeki başka bölgelere de naklediliyor.
Alageyiklerin Nakledilmesi ve Takip Edilmesi
Alageyikler, Antalya’nın Kaş ve Manavgat ilçeleri başta olmak üzere Isparta, Muğla ve Aydın’daki doğal alanlara salınıyor. Bazı alageyiklere çipli tasmalar takılarak uydu sinyali takibi yapılıyor. Bu sayede hayvanların yeni ortamlarına adaptasyon süreçleri takip ediliyor. Alageyiklerin yaşam alanı olarak benimsedikleri bölgelere yeni nakiller gerçekleştiriliyor.
Alageyiklerin Korunması ve Yerleştirilmesi
Eşen Adası Yaban Hayvanları Üretme Yeri Şefi Veteriner Hekim Ertürk Reçber, alageyiklerin sayısının arttığını belirterek, koruma çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Türkiye’de saf gen kaynağı olan alageyiklerin nesillerinin devamı için çalışmalar sürdürülüyor. Alageyiklerin avlanmasının yasak olduğu ve ciddi para cezalarının uygulandığı da önemle hatırlatıldı.